Blog

Aktualności i wydarzenia

Poznań - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki. Co warto zobaczyć i jaki hotel wybrać?

 

Poznań - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki. Co warto zobaczyć i jaki hotel wybrać?


Wakacje w mieście, a może weekendowa wyprawa do Poznania? Każdy powód jest dobry, by odwiedzić Poznań – stolicę Wielkopolski – znany z rogali świętojańskich, starówki i symbolicznych koziołków. Co zobaczyć będąc w tym mieście i jak znaleźć nocleg?

Poznań jest chętnie odwiedzany przez turystów. Pod względem liczby turystów jest na 4 miejscu, wyprzedzają go zaledwie Warszawa, Gdańsk i Wrocław. Większość turystów przyjeżdża zdecydowanie w celach biznesowych, choć i tych, którzy chcą zobaczyć ciekawe miejsca i atrakcje Poznania nie brakuje.

Stary Rynek i zegar z koziołkami


Nawet nie planując długiego wyjazdu do stolicy Wielkopolski, starówka i słynny zegar z koziołkami – to obowiązkowe punkty na liście atrakcji do zobaczenia. Tym bardziej, że sercem wielu miast jest właśnie tętniący życiem rynek. Tak też jest w przypadku Poznania. Rynek już w 1253 roku pełnił funkcje handlowe, to również tutaj decydowano o najważniejszych dla społeczeństwa rzeczach. Dziś mieści się tu również Muzeum Historii Miasta Poznania, w którym turyści mogą zobaczyć przegląd najważniejszych wydarzeń od średniowiecza do czasów obecnych. Na rynku znajdują się także poznańskie koziołki, które ukazują się codziennie w południe podczas odgrywania hejnału. Tyrek i Pyrek, bo takie imiona im nadano, to drewniane figurki, które stukają się rogami. Zostały stworzone przez Bartłomieja Wolffa z Gubina.

Rogalowe Muzeum Poznania
Rogale świętojańskie to wizytówka Poznania, taka jak dla Torunia pierniki, a dla Krakowa obwarzanki. 11 listopada z okazji Dnia Świętego Marcina o tych rogalach z nadzieniem z białego maku przypomina sobie cała Polska. Każdego, kto pojawi się w Poznaniu, zapraszamy na Stary Rynek, bo tam mieści się Rogalowe Muzeum Poznania. Historia wypieku tego przysmaku ma już 150 lat. Warto przed wizytą w muzeum sprawdzić godziny pokazów wraz z degustacją i wykupić wcześniej bilet. To da Wam gwarancję, że nie obejdziecie się smakiem, a być może upieczecie swojego rogala.

ZOBACZ WIĘCEJ

Katedra na Ostrowie Tumskim


Z muzeum przenosimy się do Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła, mieszczącej się w Ostrowie Tumskim, czyli zaledwie 15 minut od Starego Miasta. Miejsce to jest najstarszą częścią miasta, położoną między Wartą a Cybiną.
Bazylika to jedna z najstarszych świątyń w Polsce pamiętająca czasy Mieszka I, bo to właśnie w 968 roku rozpoczęto jej budowę. Historia tego miejsca nie jest jednak łatwa: najazdy, pożary i okres wojennych zniszczeń doprowadził do tego, że katedra była wiele razy przebudowywana w różnych stylach architektonicznych. Obecne wyposażenie katedry w dużej mierze pochodzi z Dolnego Śląska. Katedra posiada trzy nawy, z obejściem wokół prezbiterium. Do naw bocznych przylega 12 kaplic, wśród nich najcenniejsza Złota Kaplica, nazywana też Kaplicą Królów Polskich, którą uznaje się za miejsce pochówku Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysława II oraz Kazimierza Odnowiciela, Odona Mieszkowica, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zamek Cesarski w Poznaniu


Inną okazałą poznańska budowlą jest rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II wzniesiona w latach 1905-1910. Zamek wielokrotnie w swojej historii zmieniał przeznaczenie i właścicieli. Służył jako apartamenty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, był częścią Uniwersytetu w Poznaniu, siedzibą władz miejskich, w połowie lat 90. został przekształcony w Centrum Kultury Zamek. Miejsce można zwiedzać codziennie w godzinach 12-20. Poza zwiedzaniem, ta jednostka kultury oferuje również kino, koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne i liczne wystawy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Kolej parkowa Maltanka


Kolej parkowa Maltanka to jedna z bardziej charakterystycznych wąskotorowych kolejek w Polsce, choć jej łączna długość to niespełna 4 kilometry, jest niewątpliwą atrakcją i koniecznym punktem do zobaczenia. Zwłaszcza najmłodsi turyści będą mieć z niej wiele frajdy. Maltanka jeździ pomiędzy rondem Śródka a Nowym Zoo. Jak kursuje Maltanka? Warto wcześniej spojrzeć na oficjalną stronę MPK Poznań, gdyż to przedsiębiorstwo zarządza kolejką. Pamiętać trzeba, że kolejka nie jeździ cały rok, po zimowej przerwie zostaje uruchomiona w kwietniu, jednak to w okresie wakacji jest najwięcej kursów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Palmiarnia – zielona atrakcja Poznania


Poznańska Palmiarnia to największa nie tylko w Polsce, ale również w Europie wystawa egzotycznych roślin i ryb. Zwiedzanie Palmiarni zajmie około godzinę. Na powierzchni ponad 4 tys. m² znaleźć można ponad 1000 gatunków roślin, akwarium z blisko 200 gatunkami ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia położona jest tuż obok Parku Wilsona, którym warto się przespacerować. Przed wizytą w Palmiarni koniecznie trzeba sprawdzić dni i godziny otwarcia. W poniedziałki Palmiarnia może być nieczynna.

ZOBACZ WIĘCEJ

Park Wodny Termy Maltańskie i nocleg


Często odwiedzaną poznańską atrakcja są Termy Maltańskie. To jedno z nielicznych miejsc rekreacyjno-sportowych wykorzystujących naturalne wody geotermalne. W tym miejscu warto zagościć nawet kilka dni, nierzadko turyści zostają na dłużej, poszukując w okolicy noclegu. Obiekt posiada kilka basenów, zjeżdżalni, liczne atrakcje dla dzieci, zewnętrzną plażę, strefę saun, tężnię solną, grotę śnieżną, baseny sportowe oraz spa – całość robi duże wrażenie. Warto połączyć zwiedzanie Poznania z relaksem i wybrać się właśnie w to miejsce. A jeżeli myślisz, by zawitać do Poznania na kilka dni i szukasz noclegu, dobrą alternatywą będzie Hotel Ignasiak we Wrześni.

ZOBACZ WIĘCEJ

Hotel koło Poznania z kortem do tenisa i squash’em


Wielkopolska jest bardzo ciekawym turystycznie miejscem. Nie tylko Poznań ma wiele atrakcji do zaoferowania turystom: drewniane kościoły, pałace, kopalnia soli kłodawskiej, liczne szlaki kajakowe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poznań i okolice mogą być więc świetną alternatywą dla zatłoczonych plaż i górskich ścieżek spacerowych.

Wybierając się tu warto rozważyć dłuższy pobyt w kompleksie sportowo-rekreacyjnym Ignasiak we Wrześni. Dobra lokalizacja sprawia, że do Poznania dojedziemy stąd nawet w 30 minut. Obiekt może być również bazą wypadową, szczególnie jeżeli chcemy zobaczyć również Gniezno. Kompleks Ignasiak to nie tylko nowoczesny hotel, to również restauracja, sale bankietowe, oraz duża przestrzeń sportowa: boisko do piłki plażowej, nożnej, korty tenisowe i kort do squasha. Dla początkujących mamy zajęcia z instruktorem. Po sportowym wysiłku polecamy relaks w saunie suchej bądź mokrej oraz w grocie solnej.Wybierając hotel koło Poznania i będąc fanem tenisa i squasha zwróć uwagę na hotel Ignasiak we Wrześni. Zapraszamy do zapoznania się z pakietami:

ZOBACZ ABY ZOBACZYĆ

← Wróć do Bloga